Πέρασε στους 4 του κυπέλλου ο Α.Ο. Μυκόνου

aomykonou podosfairo

Ποδαρικό με το δεξί έκανε στο 2017 ο ΑΟ Μυκόνου, καθώς στο εξ αναβολής προημιτελικό Κυπέλλου που έγινε στο γήπεδο της Τήνου επικράτησε με 0-1 του ΠΑΣ Τήνου.

Μετά την πρόκριση ο ΑΟ Μυκόνου, πέρασε στην τετράδα όπου μαζί με τους ΑΟ Σύρου, Πανναξιακό και το νικητή του Λάβα – Νηρέας θα μπουν στην κληρωτίδα για τους ημιτελικούς που θα αναδείξει το ζευγάρι του μεγάλου τελικού.

Ένα γκολ στο πρώτο λεπτό του αγώνα ήταν ικανό για να κρίνει την πρόκριση του ΑΟ Μυκόνου Στην πρώτη φάση του αγώνα και συγκεκριμένα ατο 1ο λεπτό, μία ασυνεννοησία μεταξύ των αμυντικών και του Καμολίνου έδωσε την ευκαιρία στον Σερέπα να μπει ανάμεσα τους, να κλέψει την μπάλα και με πλασέ σε κενή εστία να κάνει το 1-0.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΣ Τήνου κοίταξε κατάματα τον ΑΟ Μυκόνου, εξαφανίζοντας τη διαφορά μίας κατηγορίας που χωρίζει τις δύο ομάδες.

Μάλιστα ο ΠΑΣ Τήνου είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει με με τις πιο σημαντικές μεταξύ 60′ και 70′, αρχικά στο 65′ όταν ενα φάουλ του Βελλαλοπουλου, οι: Ξενόπουλος και Ζαλώνης δεν κατάφεραν να πάρουν την κεφάλια και η μπάλα πέρασε λίγο αουτ, όπως και στο 70′ όταν ο τερματοφύλακας της Μυκόνου δεν είδε το Βελαλοπουλο που είχε βγει στην πλάτη του, ο όποιος του έκλεψε την μπάλα αλλά το σουτ του πήγε λίγο αουτ.

Κάπου εκεί και ο ΑΟ Μυκόνου θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το παιχνίδι, όταν ο ΠΑΣ Τήνου ανοίχτηκε για να ισοφαρίσει με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρουν χώρους και να χάσουν 2-3 σημαντικές ευκαιρίες.

πηγή: Α.Ο Μυκόνου